Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo.
Jan Paweł II
Ruch Czystych Serc (RCS) – szkoła miłości i klinika czystych serc
Nikt nie może powiedzieć całej prawdy o seksie i miłości, jak tylko ten, który jest Prawdą – Jezus Chrystus. W naszym ziemskim wędrowaniu dojrzewamy do miłości z drugą osobą, ale też do Miłości, którą w pełni doświadczymy w niebie. Już teraz dążymy do tego, by być szczęśliwymi, by kochać i być kochanymi. Świat współczesny mimo to zapomina, że tylko małżeństwo daje możliwość pełnego oddania się drugiemu człowiekowi w intymnym akcie współżycia. Ekspertem, który do życia miłością nas przygotowuje, niezależnie od naszego powołania jest JEZUS. On uczy, jak kochać i leczy złamane serca.
Łatwo to wszystko pisać, ale jak naprawdę czystość zachowywać? Być wolnym od uzależnień, nałogów? Niewątpliwie trzeba zacząć od relacji z Bogiem, znacie pierwsze przykazanie? J. Spotkanie z Lekarzem dusz i ciał ludzkich od samego początku porządkuje sfery naszego życia. Codzienna modlitwa, życie sakramentalne (Eucharystia i systematyczna spowiedź), konkretna praca nad sobą, jasne postanowienia rozpoczynają piękną szkołę miłości. Dla Jezusa nie ma sytuacji bez wyjścia! On może uleczyć nawet najbardziej poranione serce!
Jakakolwiek miłość, a zwłaszcza ta małżeńska (bo taki stan życia z reguły się wybiera) jest możliwa, kiedy ma się czyste serce. Nie zaczynamy więc od razu od seksu. Czystość rozpoczyna się już wcześniej od czystości oczu, serca, uszu, a na końcu uczynków. Niestety na tych ostatnich skupiamy się najbardziej. Czystość buduje się w poznawaniu siebie samego, swoich zalet i wad, lęków; buduje się w dojrzałości charakteru. Stąd Jezus zaprasza każdego z Was do Ruchu Czystych Serc, czyli do podjęcia największej i najważniejszej przygody życia – a jest nią trudna wspinaczka na najwyższy duchowy szczyt, któremu na imię jest Miłość.
Każdy może ofiarować swoje serce Jezusowi na leczenie i może się od Niego uczyć kochać czystą miłością. Wystarczy po każdym grzechu ciężkim skorzystać ze spowiedzi, przyjąć Komunię Świętą, trwać jak najdłużej w łasce uświęcającej oraz systematycznie pracować nad sobą, poprzez właściwe ułożenie sobie obowiązków w planie dnia. Wsparciem jest też codzienna modlitwa zawierzenia. Ruchowi patronuje bł. Karolina Kózkówna, męczennica, która oddała swoje życie w obronie czystości i godności kobiety. Obecnie w Duszpasterstwie Akademickim powstaje oratorium pod jej wezwaniem.
Świadectwem niech będą słowa Asi i Darka:
Postanowiliśmy wstąpić do RCS, bo chcemy żyć w czystości. Chcemy oddać sobie nawzajem ciała, dopiero gdy będziemy małżeństwem – w prezencie ślubnym dla drugiego. Marzymy o stworzeniu w przyszłości szczęśliwej rodziny i wierzymy, że Bóg nam w tym pomoże.
W ciągu roku akademickiego spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 19.00 w Odzie przy ul. Bogurodzicy 3.