Dołącz do nas na YouTube
ODA w Sercu

"Dwie strony medalu - o nadziei i badaniach naukowych" - prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński

01 grudnia 2016 r.

Zapraszamy bardzo serdecznie na spotkanie z cyklu "Projekt Doktor"!
Tym razem gościem będzie nowy Rektor naszej Uczelni, prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Temat: "Dwie strony medalu-o nadziei i badaniach naukowych"

Badania naukowe to nie tylko ciężka praca i płynąca z niej statysfakcja z własnych osiągnięć. Szczególnie w medycynie wiąże się z nimi o wiele więcej-dawanie nadziei.

Nadziei na to, że odkryjemy nowe metody leczenia i odwrócimy, w tej chwili nieubłagany, scenariusz zdarzeń. Zapalenie jedynego światełka w tunelu tym, którym współczesna medycyna praktycznie nic nie może zaoferować.

Jak nie ulec pod przeogromnym ciężarem spoczywającym na naszych barkach, gdy wiemy, że tak wielu pacjentów pokłada całą ufność w naszych odkryciach? Jak najlepiej wykonywać swoją pracę, gdy pacjenci naciskają na szybkie efekty, gdyż każdy kolejny dzień oznacza dla nich mniejsze szanse na przeżycie...

Zadaniem każdego człowieka jest dawanie nadziei. Zawsze. Chorzy oddadzą wszystko, jeśli daje to choćby cień szansy na ich wyleczenie. A na świecie istnieje niestety wiele osób, które taki fakt wykorzystują... Czy możemy jakoś temu przeciwdziałać? 
Tu ukazuje się też nasze, przyszłych medyków bez względu na obraną specjalność, kolejne zadanie. Pomóc odnaleźć się pacjentowi pomiędzy nieprzebraną nadzieją, dla której odda się wszystko, a poddaniem się rozpaczy. 

Słowa Barucha Spinozy z XVII wieku "Lęk nie może istnieć bez nadziei, ani nadzieja bez lęku" nie straciły ani krzty na aktualności... Dlatego też spotykamy się w czwratkowy wieczór i zastanowimy się nad etyką badań naukowych-nie pod kątem wykonywania badań klinicznych, ale właśnie aspektów bardziej jeszcze humanistycznych, bo dotyczących ludzkiej uczuciowości. Pan Rektor przeprowadzi nas przez rozważania o niewątpliwie potrzebnym dawaniu nadziei swoją pracą naukową w medycynie, wykorzystywaniu lęku pacjentów przez innych dla własnej korzyści oraz prowadzeniu badań pod naciskiem nieuleczalnie chorych ludzi. Jako pionier rozważań nad wykorzystaniem komórek macierzystych m. in. w chorobach neurodegeneracyjnych w Polsce, boryka się z opisanymi wyżej problemami każdego dnia. 

Czwartek 15 grudnia, godz. 19.00, Kawiarenka Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Bogurodzicy 3



Projekt pod patronatem honorowym Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie

Dodatek: Galeria zdjęć

Komentarze:

Dodaj komentarz

Duszpasterstwo Akademickie

Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

tel. +48 914 310 882
oda@oda.szczecin.pl

Stowarzyszenie Razem

Stowarzyszenie
Przyjaciół Duszpasterstwa
Akademickiego „Razem”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

stowarzyszenie@razem.szczecin.pl

Jak do nas trafić


Wyświetl większą mapę

Zobacz również