Dołącz do nas na YouTube
ODA w Sercu

"Problemy opieki paliatywnej i terminalnej" - dr n. med. Zbigniew Hamerlak

23 marca 2016 r.

Projekt Doktor, odsłona numer 2.
 
Tym razem zapraszamy Was na spotkanie z lekarzem dentystą doktorem n. med. Zbigniewem Hamerlakiem. I znowu poruszymy bardzo trudny temat - "Problemy opieki paliatywnej i terminalnej".
 
Osoby, które nie miały styczności z panem doktorem mogą pomyśleć: "Jakie stomatolog może mieć pojęcie o opiece terminalnej?" Pacjent może i pojawia się cierpiący, jednak w dobie znieczuleń na fotelu już cierpieć przestaje. Idąc tym tropem, dentysta wie - z punktu widzenia zawodowego - o cierpieniu tyle, co o prowadzeniu rozmów z pacjentem podczas zabiegów... [choć zaskakująca jest umiejętność zazwyczaj prawidłowej interpretacji różnorodnych "hmmm" wydawanych z narzędziami w jamie ustnej. Predyspozycje do zawodu? ;)]
 
Jednak w tym przypadku myślenie takie jest mylące. Najczęściej do gabinetu pana doktora zgłaszają się osoby, dla których borowanie zębów czy nawet leczenie kanałowe nie byłoby żadnym problemem, gdyż są to ludzie dotknięci chorobami onkologicznymi. Decyzje, które podejmuje pan doktor, najczęściej są obarczone nie mniejszymi dylematami niż te, z którymi stykają się nimi inni lekarze mający kontakt z ludźmi u kresu ich życia...
 
Doktor Hamerlak, po wprowadzeniu innowacyjnych metod leczenia trudno gojących się zmian w jamie ustnej, poszedł o "krok" dalej, gdyż całkowicie wyłamał się z ograniczenia leczenia chorób narządu zębowego. Wykorzystuje swoje sposoby do leczenia oparzeń czy innych poważnych i rozległych ran, na których wyleczenie każdemu innemu medykowi brakuje już pomysłu i sił.
 
Przyjdźcie w czwartek, 7. kwietnia do Kawiarenki Duszpasterstwa Akademickiego przy ulicy Bogurodzicy 3. Nauczmy się od pana doktora jak postępować z drugim człowiekiem, kiedy jedyną terapią, którą możemy zaproponować jest leczenie paliatywne.
 
Ostrzegamy, iż zdjęcia wykorzystane w prezentacji nie będą w żaden sposób cenzurowane ani łagodzone - spotkanie kierowane jest jedynie do studentów kierunków medycznych oraz młodych lekarzy.

Dodatek: Galeria zdjęć

Komentarze:

Autor: bekzodanivu

2019-08-05 21:19:49 | 176.36.21.189

Вы не правы. Давайте обсудим это. Пишите мне в PM, поговорим.

Dodaj komentarz

Duszpasterstwo Akademickie

Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

tel. +48 914 310 882
oda@oda.szczecin.pl

Stowarzyszenie Razem

Stowarzyszenie
Przyjaciół Duszpasterstwa
Akademickiego „Razem”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

stowarzyszenie@razem.szczecin.pl

Jak do nas trafić


Wyświetl większą mapę

Zobacz również