Dołącz do nas na YouTube
ODA w Sercu

"Człowiek chory - kłopot czy klejnot?" - prof. Wenancjusz Domagała (01.03.2016)

20 marca 2016 r.

Po wyczerpującej sesji i zbyt krótkim odpoczynku, między jednym blokiem a drugim, nadszedł nowy semestr. Nowy semestr, nowe spotkania!
 
Pierwszy gość z cyklu Projekt Doktor. Osoba, której przedstawiać nikomu z nas nie trzeba. Miłośnik poezji, a zarazem autor prozy obowiązkowej każdego studenta pragnącego poznać „słowo o chorobie”… [choć jako wnikliwi czytelnicy wiemy, że elementy wiersza również odnajdujemy pomiędzy rozdziałami…] 
 
We wtorkowy, marcowy już wieczór zapraszamy wszystkich studentów medycyny, stażystów oraz młodych lekarzy do Kawiarenki Duszpasterstwa Akademickiego na spotkanie przy herbacie z profesorem Wenancjuszem Domagałą. 
 
Ceniony na skalę światową specjalista, który wg podań braci studenckiej rozdawał czekolady na wykładzie. Profesor-humanista, cytujący polską poezję, wprowadził program profilaktyki raka szyjki macicy. 
 
Temat przewodni spotkania: "Człowiek chory - kłopot czy klejnot?"
Byłoby wspaniale, gdybyście dali radę przeczytać encyklikę "Evangelium vitae" św. Jana Pawła II. Temat wieczoru, jak z resztą stanowcza wiekszość, z którymi się zetkniemy w naszym życiu, do łatwych nie należy, więc warto już teraz dobrze się przygotowywać.
 
„Chociaż bardzo lubię swoją pracę, to jednak mam do niej dystans, bo wiem, że jest tylko jednym ze środków do celu, który jest dalej i wyżej.”-powiedział w jednym z wywiadów. Jak osiągnąć tak olbrzymi sukces naukowy, jednocześnie pozostając sobą? Jak sprawić, aby żaden, idąc za Lechoniem, „darowany/cudownego życia dzień” nie był stracony? 
Poprośmy pana profesora także o rozwinięcie tych słów - na sali wykładowej o 8 rano nie mamy takiej mozliwości...
 
Odłóżmy na chwilę Bochenka/Harpera/Mutchlera/Szczeklika [tego ostatniego bezpieczniej oburącz] na rzecz tego, czego najbardziej brakuje w toku naszych studiów - rozmowy o życiu. Tym razem nie o życiu S.aureusa, ale naszym, przyszłym, lekarskim. I o problemach, przed którymi staniemy na pewno w przyszłości.
Między testem a wejściówką, znajdźmy chwilę dla nas samych, naszego rozwoju, co z pewnością zaoowocuje-także dla naszych pacjentów. Lepiej niż jedna z kolejnych, sennych już godzin spędzonych w Bibliotece.
 
Zapewniamy, że będziesz żałował jedynie wtedy, gdy zostaniesz w domu. Jeśli marzec przywita nas śniegiem, rozgrzewające kakao również przewidziane, a kawa po ciężkiej, naukowej nocy także się znajdzie. 
 
Nie wiesz jak trafić, masz jakiekolwiek pytania-pisz śmiało!
 
Projekt Doktor to inicjatywa studentów medycyny zgromadzonych wokół Duszpasterstwa Akademickiego "W Sercu", czujących niedosyt rozmów na temat etyki i własnego rozwoju w zawodzie lekarza. Organizujemy serię spotkań z profesorami naszej uczelni (i nie tylko!), aby po prostu porozmawiać. Uciekamy od formy suchego wykładu na temat tej części naszego przyszłego życia, której "wytyczne postępowania" nie obejmują. 
 
Projekt pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej
 
Więcej na: www.facebook.com/projektdoktor

Dodatek: Galeria zdjęć

Komentarze:

Dodaj komentarz

Duszpasterstwo Akademickie

Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

tel. +48 914 310 882
oda@oda.szczecin.pl

Stowarzyszenie Razem

Stowarzyszenie
Przyjaciół Duszpasterstwa
Akademickiego „Razem”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

stowarzyszenie@razem.szczecin.pl

Jak do nas trafić


Wyświetl większą mapę

Zobacz również