Dołącz do nas na YouTube
ODA w Sercu

Szkoła Duchowości - Wspólnota miejscem radości i przebaczenia

27 października 2014 r.

Jean Vanier – 86 lat, pochodzi z Kanady. Działacz społeczny i filantrop, organizator wspólnot L'Arche, w których opieką nad niepełnosprawnymi intelektualnie zajmują się dzielący z nimi życie pełnosprawni.

Co ma wspólnego ze Szkołą Duchowości? Napisał książkę „Wspólnota miejscem radości i przebaczenia”. Nie jest ona żadnym oficjalnym dokumentem Kościoła, ale trafia w sedno tego, czym powinno być chrześcijaństwo.

Na pewno nie powinno zapominać o ubogich, wykluczonych, niepełnosprawnych, słabszych, zagubionych. Czemu? Bo to oni nas ubogacają, odpowiednio ustawiają nasz system wartości, uczą ciężkiej pracy, radości życia i odpowiedzialności za życie swoje i innych. Uczą przekraczania własnych możliwości, ale też dostrzegania własnych słabości, nad którymi zawsze można popracować. Tyle, że tym słabszym i ubogim wcale nie musi być inwalida czy bezdomny. Tym ubogim jesteś ty i ja.

Żyjąc obok siebie tworzymy grupki znajomych, ludzi podobnych wartości, podobnych zainteresowań. Spotykamy się w konkretnych miejscach, w duszpasterstwie, na uczelniach, w domach. Kiedyś założymy rodziny, wyświęcą nas na księży czy zakonnice, lub będziemy żyli samotnie. Na każdej z tych dróg spotkamy ludzi. Na każdej z tych dróg będziemy tworzyli między sobą relacje i więzi. Na każdej będą jakieś trudności. Relacje mają to do siebie, że obnażają nasze słabości, wszelkie niedociągnięcia, ale i talenty i wszelkie predyspozycje. Sprawiają, że stajemy w prawdzie. Owszem, można uciekać od ludzi, schronić się przed nimi w czterech ścianach. Ale czy można być wtedy szczęśliwym, kiedy się nie rozwijamy, gdy nie dążymy do czegoś więcej? Jako chrześcijanie mamy jeden cel, zbawienie swoje i tych, którzy żyją obok nas. Tylko jak? Jak żyć? Jak założyć piękną rodzinę, stworzyć wspólnotę, która będzie żyła wzajemną miłością, ale też będzie umiała otworzyć się na innych, dać im coś z siebie? Jak pracować nad naszymi wzajemnymi relacjami?

Szkoła Duchowości - poniedziałek 20:00 ODA (tuż po Mszy św. o 19:00 w Oratorium).

 

Pełny tekst książki:

www.modlitwaiczyn.pl/skrypty/plik.php?id=13

 

Więcej o autorze:

http://wyborcza.pl/magazyn/1,133483,5714272,Jean_Vanier___Matka_Teresa_w_spodniach.html

Dodatek: Galeria zdjęć

Komentarze:

Autor: odusuhet

2019-03-28 17:21:55 | 195.154.222.29

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin mna.mexq.oda.szczecin.pl.xvv.in http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

Autor: eyoyohpoha

2019-03-28 16:02:59 | 195.154.242.189

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin For Sale obu.yhfm.oda.szczecin.pl.oct.zn http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

Dodaj komentarz

Duszpasterstwo Akademickie

Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

tel. +48 914 310 882
oda@oda.szczecin.pl

Stowarzyszenie Razem

Stowarzyszenie
Przyjaciół Duszpasterstwa
Akademickiego „Razem”
ul. Bogurodzicy 3
70-400 Szczecin

stowarzyszenie@razem.szczecin.pl

Jak do nas trafić


Wyświetl większą mapę

Zobacz również